wtorek, 6 listopada 2012

Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa, Clive Staples Lewis(32)


Tytuł: „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa”
Autor: Clive Staples Lewis
Stron: 182
Ocena: 5/5
Źródło: zbiór własny

Czyż nie każdy marzy o czymś magicznym, choćby o zaczarowanej szafie, w której mamy taką swoją Narnię? Pomimo wiecznego śniegu za sprawą okrutnej czarownicy, można spotkać tam bardzo gościnnego fauna, bobry i całe mnóstwo gadających zwierząt. A najbardziej zachwycające jest spotkanie z samym Aslanem, lwem – królem zwierząt. Takie właśnie spotkanie czeka Piotra, Zuzannę, Edmunda i Łucję.
Jest druga wojna światowa i matka w obawie przed kolejnym bombardowaniem wysyła dzieci do stryja. Tam podczas zabawy w chowanego, Łucja po raz pierwszy ukrywa się w szafie. Jakie jest zdziwienie, gdy ukrywając się pomiędzy futrami, czuje nagle śnieg. Wtedy widzi dookoła niesamowitą, śnieżną krainę, której początek i koniec dla wszystkich dzieci ma latarnia. I tu też udaje się jej spotkać sympatycznego fauna Tumnisa, który zabiera ją na podwieczorek do swojej groty. Nie wie jednak, że jest na usługach Czarownicy. Jednak po namowach Łucji faun postanawia nie oddać jej w ręce wiedźmy. Nawiązuje się przyjaźń. Gdy Łucja wraca z powrotem do domu opowiada o swojej przygodzie w Starej Szafie. Wiadomo jednak, że nikt jej nie wierzy i traktują to z przymrużeniem oka.  W nocy Edmund śledzi siostrę i sam przekonuje się o Narnii. Jednak na jego nieszczęście, zostaje oczarowany ptasim mleczkiem przez Czarownicę i obiecuje, że sprowadzi do Narnii całe rodzeństwo, byleby mieć więcej słodyczy i zostać królem u boku Czarownicy. Wiadomo, że to podstęp, ale czy mały chłopiec może o tym wiedzieć? Sam dopiero potem zdaje sobie sprawę, że dopuścił się zdrady.
Gdy pewnego dnia wszyscy trafiają do szafy, poznają co kryje w sobie Narnia. Odkrywają jej uroki. Spotykają rodzinkę bobrów, a nawet Świętego Mikołaja, który pojawia się pierwszy raz od panowania Czarownicy i obdarowuje dzieci nie zabawkami, ale przyrządami które pomogą im w walce ze złem. Oni sami nie mogą uwierzyć, że są przyszłymi królami Narnii i to dzięki nim ma zapanować pokój i normalne pory roku. Bardzo przeżywają spotkanie z Aslanem, który pomaga im w przyszłej walce. A jak zakończy się seria przygód rodzeństwa i czy wybaczą bratu zdradę, to zapraszam do przeczytania a nawet obejrzenia filmu.
Książka napisana jest bardzo ciekawie, a kolorowe ilustracje jeszcze bardziej potęgują naszą wyobraźnię. To niesamowita baśń, w której można zapomnieć tymczasem o codzienności i poczuć się znów jak dziecko i odkrywać magiczne zakątki Narnii, przeżywać swoją własną przygodę. 

2 komentarze:

  1. Jak ja kocham tę książeczkę. Zaczytywałam się w niej będąc dzieckiem. Niestety inne powieści z cyklu Opowieści z Narnii, już mnie tak nie zachwyciły...

    OdpowiedzUsuń
  2. Co jakiś czas w telewizji jest puszczany film, nie czytałam książki, film wciąga okrutnie i chyba czytając nie umiałabym sobie wyobrazić innej Narni niż ta co pokazana na ekranie.

    OdpowiedzUsuń