poniedziałek, 24 września 2012

Krew i Wino - Gert Godeng (25)Tytuł: Krew i Wino  – Dzban Miodu, Tom 1
Autor: Gert Godeng
Stron: 192
Źródło: zbiór własny
           
     Gert Godeng to norweski pisarz i poeta. Jest znany z kryminałów, gdzie głównym bohaterem jest Norweg Fredric Drum. Kim jest Fredric? Jest znawcą i smakoszem win, pasjonuje się badaniem zapomnianych kultur. Wraz z przyjaciółmi prowadzi restaurację w Oslo, a jego zadaniem jest pozyskiwanie dla niej najlepszego wina.
            W pierwszym tomie, który miałam przyjemność przeczytać,  Fredric udaje się do St. Emilion we Francji. Rejon ten jest znany z produkcji wina. Już na samym początku wpada w tarapaty i cudem udaje mu się uniknąć śmierci, co dzieje się nie jeden raz podczas jego pobytu. Dowiaduje się, że w St. Emilion zaginęło już siedem osób a on jest prawdopodobnie ósmą ofiarą. W wolnych chwilach zajmuje się też swoim hobby i próbuje odczytać symbolikę starego minojskiego  pisma. Przyznam, że jego metody i wyobrażenia po każdym czytaniu pokazują, że prawda jest inna. Czy Fredricowi uda się rozwiązać zagadkę dotyczącą zaginięcia mieszkańców oraz odczytania symboli? Przekonajcie się samiJ
Pierwszy raz miałam styczność z tym autorem i jego twórczością. Czasem się zastanawiam, dlaczego ta książka tak długo przeleżała na półce?
Oczywiście były trudności z tekstem poprzez zawiłe nazwy i opisy, wypowiedzi w innym języku. Zachowanie Fredrica i wydarzenia bywały zabawne i troszkę się pośmiałam, ale nie zabrakło też poważniejszych momentów - w końcu mamy do czynienia z kryminałem. Akcja ogólnie zwięzła bez jakiś zbędnych opisów. Ciekawostką było odczytywanie symboli, by poznać prawdziwy sens słów i zwyczaje innej cywilizacji. I jeśli rzeczywiście prawdą jest to, co piszą o sztuce robienia wina, to warto było zaczerpnąć i takiej wiedzy. Polecam fanom krótkich kryminałów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz