wtorek, 25 września 2012

"CIĘCIE" Louise Welsh (26)


Tytuł: „Cięcie”
Autor: Louise Welsh
Stron: 344
Ocena: 3/5
Źródło: zbiór własny

Główny bohater, Rilke, jest pracownikiem domu aukcyjnego. Jest homoseksualistą. Pewnego dnia dostaje zlecenie, aby w ciągu tygodnia opróżnić całą kamienicę po zmarłym. Nie spodziewa się, że na strychu natknie się na przerażające zdjęcia. Na własną rękę rozpoczyna dochodzenie. Na drodze śledztwa spotyka ludzi różnego pokroju: transwestytów, prostytutki, fanatyków religijnych, handlarzy ludźmi itp. A prawda jest brutalna i zaskakująca.
Autorka w bardzo bezpośredni sposób opisuje życie ludzi o różnych orientacjach seksualnych. Czasem czuje się obrzydzenie i grozę. Porusza jednak tym samym temat wielu słabości i cierpienia ludzkiego.
Po raz pierwszy spotkałam się z takim typem książki, w której tak obrazowo przedstawiono życie seksualne np. homoseksualisty. Przyznam, że nie spodziewałam się takich scen, budzących pewien niesmak. A przecież nie każdy tak żyje.
Wydaje mi się, że pewne sytuacje były zbędne w całej tej historii, np.: rozdział opisujący imprezę w lokalu, czy bójkę na strychu. Ze względu na wątek przetrwałam do końca. Chciałam się dowiedzieć bowiem, czy te fotografie są prawdziwe i dlaczego widać na nich tyle zła.
Zastanawiające jest jak bardzo trzeba być sadystą, by satysfakcję seksualną osiągać poprzez przemoc. Nie ukrywam, że podczas czytania budziło to we mnie obrzydzenie i złość, że jeszcze wiele takich spraw nie ujrzy światła dziennego i nie ma sposobu, by ocalić czyjeś życie.

          Książka pisana prostym językiem i nie sprawiała ogólnie trudności. Ze względu na pewne sceny, polecam czytelnikom o mocnych nerwach. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz